„Idzie pająk powolutku, sieć swą kręci wkoło…”

W roku szkolnym 2023/2024 w dwóch najmłodszych grupach przedszkolnych realizowany jest projekt edukacyjny PALUSZKOWE MALUCHY IV.

„Pszczółki” i „Krasnoludki” biorą czynny udział w realizacji modułów projektowych od października. Obie grupy stworzyły własnego pajączka, który będzie im towarzyszył do zakończenia roku szkolnego.

Podejmowane w grupach działania wspierają rozwój dzieci w najmłodszym wieku, opierają się na zabawach paluszkowych, masażykach i aktywności manualno – plastycznej dzieci. Projekt ma na celu rozwijanie aktywności dziecka w zakresie rozwoju mowy i motoryki małej, poprzez wykorzystywanie najprostszych form zabawy.

Zabawy Paluszkowe posiadają bardzo dużą wartość dla rozwoju każdego dziecka, dostarczając doznań dotykowych – wpływają na poznanie przez dziecko własnego ciała, własnej odrębności. W istotny sposób pomagają dziecku nawiązać pozytywne relacje z drugą osobą. Zabawy te należą do grupy metod opartych na kontakcie z ciałem i na dotyku, a ich zaletą jest naturalność i prostota, bowiem nie wymagają wykorzystywania żadnych specjalnych pomocy, zabawek, specjalnych pomieszczeń – wystarczy wyobraźnia oraz znajomość prostych dziecięcych wierszyków.

Głównym bohaterem jest sympatyczny Pajączek Kazik, z którym dzieci uczą się nowych wierszyków, piosenek. Poznają jego przygody, towarzyszące mu uczucia. Uczą się konfrontować fikcję z rzeczywistością. Rozwijają mowę oraz zasób posiadanego słownictwa.

Wszystkie moduły są skorelowane z porami roku oraz związanymi z nimi aktywnościami.

W I semestrze zrealizowaliśmy 5 z 9 Modułów. Treści do realizacji pojawiają się co miesiąc na stronie zamkniętej grupy projektowej na Facebooku, gdzie oprócz materiałów do realizacji umieszczane są, za zgodą rodziców przedszkolaków, zdjęcia dokumentujące realizację zadań (podstawowy warunek uczestnictwa w projekcie).